5 Ekim 2017 Perşembe

HENİYYE: Hikmet İle Hareket Etmeliyiz - Filistin Haber Ajansı

https://FilistinHaberAjansi.com/heniyye-hikmet-ile-hareket-etmeliyiz/
https://FilistinHaberAjansi.com/wp-content/uploads/2017/10/HENIYYE-Hikmet-Ile-Hareket-Etmeliyiz.jpg

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Gazze’de idari konseyi lağvetmesinin ardından hızlanan ulusal uzlaşma görüşmeleri, yeni bir aşamaya geldi.


Filistin Özerk Yönetim başkanı Rami Hamdallah, Gazze’deki yönetimi Devralmak üzere Gazze Şeridi’ne giriş yaptı.Hamdallah, Beyt Hanun “Erez” Kapısı önünde yaptığı açıklamada, hükümetin başarısının pratikteki yürütme gücüne ve vatandaşların yaşamlarında olumlu yönde değişiklik yapabilmesine bağlı olduğunu ifade etti.


Rami Hamdallah, İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Hükümet İdare Komitesi’ni feshetmesinin önemli bir adım olduğunu belirterek, kendilerinin de bu adımın üzerine çok şey bina edeceklerini söyledi.Hükümetin Gazze Şeridi’ndeki önceliğinin halkın sıkıntılarını hafifletmek olduğunu kaydeden Başbakan, pratikte değişiklik yaşanması için bir dizi adım atacaklarını açıkladı.


Hamdallah, hükümetin Gazze’de göreve başlamasıyla bölünmüşlük halinin sona ereceğini açıklayarak, memurlar sorunu başta olmak üzere askıda kalan tüm sorunların Kahire Anlaşması’na göre çözüleceğini bildirdi.Bu arada Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, uzlaşı yolunda yürümeye ve bölünmüşlük halini sona erdirmeye kararlı olduklarını açıkladı.


Heniyye, “Yılların birikimini aşmak için bu aşamada hikmetle hareket etmeye ve geniş bir ufka ihtiyacımız olduğunun farkındayız” dedi.“Bugün uzlaşı konusundaki tıkanıklığı aşabileceğimizi hissediyoruz” diyen Heniyye, mevcut aşamanın farklı olduğunu, bölgesel ve uluslararası şartların değiştiğini, Mısır’ın uzlaşıyı güçlü bir şekilde desteklediğini belirtti.


Hamas’ın tüm kadrolarının atılan adımları desteklediğini bildiren Heniyye, hareketlerinin siyasi ve askeri gücüne dayanarak kararlarını kendi iradesiyle aldığını ifade etti.ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu temsilcisi Jason Greenblatt, Hamas ve Fetih heyetlerinin bir araya gelmelerinin ardından yaptığı açıklamada Filistin’deki ulusal uzlaşma sürecini desteklediklerini belirtti.


Ancak Greenblatt, ulusal uzlaşma neticesinde oluşturulacak bir hükümetin içerisinde Hamas üyelerinin bulunması durumunda bu hükümeti tanımayacağını açıkladı. ABD’li diplomat, sadece Hamas’ın silah bırakması ve İsrail’i tanıdığını ilan etmesi halinde bu tutumdan vazgeçeceklerini kaydetti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder